راهنمای خرید چشمی کرکره برقی
تاریخ انتشار: 2022/12/17

 

:راهنمای خرید چشمی کرکره برقی

یکی از قطعات بسیار مهم کرکره برقی سنسور یا چشمی آن است. وظیفه این قطعه مراقبت از تیغه در برابر موانع احتمالی است که با آن مواجه می‌شود. اگر به دنبال استفاده از درب‌های اتوماتیک مانند درب‌های کرکره‌ای هستید این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید  با نکاتی برای راهنمای خرید چشمی کرکره برقی  مناسب برای درب محل کار یا خانه خود آشناشوید. در این مقاله شما را مواردی که موجب می‌شود شما یک چشمی با کیفیت را خریداری کنید آشنا می‌کنیم

چشمی کرکره برقی چیست؟

در زمانی که ریموت فرکانسی برای باز یا بسته شدن درب به رسیور ارسال می‌کند، تیغه‌ها شروع به حرکت می‌کنند. چشمی‌های تشخیص می‌دهند که بر سر راه تیغه‌ها مانعی وجود دارد یا خیر و اگر مانعی برسر راه درب‌ها وجود دارد دستور اقدام توقف را به درب می‌دهد. چشمی نقش مهمی در سالم ماندن و داشتن یک درب با طول عمر بالا را برای شما فراهم می‌کند. اگر چشمی‌ها به درستی نتواند مانع روبرو درب‌ها را تشخیص دهد. تیغه‌ها با سرعت به مانع برخورد می‌کند و در نهایت این برخورد موجب آسیب به موتور می‌شود.

چشمی کرکره برقی چگونه کار می‌کند؟

نام دیگر چشمی کرکره برقی ”چشمی” است. هر چشمی از دو بخش اصلی تشکیل شده است. یکی از وظایف مهم چشمی دریافت و ارسال فرکانس‌ها است. بهتر است چشمی‌های درب‌های کرکره‌ای در زمان نصب درب‌ها نصب شوند. همچنین برای اینکه چشمی‌ها بتوانند مانع را به خوبی تشخیص دهند آن‌ها را در خارج از درب‌ها و بر روی درب‌ها قرار می‌دهند.

نحوه عملکرد چشمی به این شکل است که، برای برقراری ارتباط به بین فرستنده و گیرنده اشعه مادون قرمز یا فروسرخ تولید می‌کند. ابتدا فرستند اشعه مادون قرمز را ارسال می‌کند و این سیگنال‌ها توسط دیود فتو دیود که در گیرنده قرار دارند دریافت می‌شوند. چشمی‌های کرکره برقی به طور کلی روشن هستند و می‌توانید از چراغ قرمز یا سبزی که در آن‌ها وجود دارد روشن بودن آن را تشخیص دهید اما هنگامی که در حال ارسال سیگنال به یکدیگر هستند چراغ آن‌ها خاموش می‌شود. اغلب زمانی که مانعی را تشخیص می‌دهند دچار خاموشی می‌شوند.

چگونه یک چشمی‌خوب را تشخیص دهیم؟

مجهز به جمپر

اگر در‌ب‌های اتوماتیک شما بیش از ۳ متر هستند نیاز است که سیستم‌های که بر روی آن نصب می‌شود مجهز به جمپر باشد. چشمی مناسب درب‌های است که عرض بالایی ندارند.

زمان تشخیص مانع

یکی از المان‌های که چشمی را بسیار با کیفیت می‌کند زمان تشخیص مانع است، چشمی برند درپا یکی از چشمی‌های بسیار باکیفیت است که مانع را در ۱ ثانیه تشخیص می‌دهد که در نهایت موجب می‌شود که عمر تیغه‌ها در نهایت موتور درب کرکره‌ای بالا برود.

سنسور‌ها مرغوب زمان تشخیص ۱تا۲ ثانیه را دارند. بدین معنا که تنها ۱ ثانیه طول می‌کشد تا سنسور وجود مانع را بر سر راه تیغه تشخیص دهد و حرکت تیغه را متوقف کند. با این کار از برخورد شدید درب با مانع جلوگیری می‌کند و آسیب‌های احتمالی به موتور کاهش می‌یابد.

رنج ولتاژی مناسب

رنج ولتاژ بین ۱۲-۲۴ ولت رنج مناسبی است تا چشمی بتواند به خوبی کار کند. این ولتاژ DC موجب می‌شود که چشمی را برای هر دستگاهی استفاده کنید. زیرا ولتاژ ۱۲ و ۲۴ برای اغلب دستگاه‌ها مانند کرکره‌های برقی مناسب‌اند.

نوار جلوگیری از تماس آب

چشمی‌های کرکره برقی دارای یک نوار جهت تشخیص آب در اطراف تیغه است که به محض تشخیص آب سرعت حرکت را کم و درب را متوقف کند. این قابلیت موجب می‌شود تا تیغه‌ها کمترین تماس را با آب و رطوبت داشته باشند. تجهیزات کرکره دارای قطعاتی است که نسبت به آب آسیب‌پذیر هستند از این جهت نیاز است که چشمی(سنسور)شما بتواند نوار تشخیص آب را داشته باشد.

جریان مصرفی

جریان مصرفی در سنسور کرکره برقی از اهمیت زیادی برخوردار است. اغلب سنسور‌ها دارای جریان مصرفی ۲۵ میلی آمپر است که میزان مناسبی برای بکارگیری در این قطعه مهم محسوب می‌شود.

 

زمان تشخیص مانع

هر چه زمان تشخیص مانع در سنسور‌های کرکره برقی کمتر باشد به معنای با کیفیت بودن آن است. امروزه اغلب سنسور‌ها مرغوب زمان تشخیص ۱ ثانیه را دارند. بدین معنا که تنها ۱ ثانیه طول می‌کشد تا سنسور وجود مانع را بر سر راه تیغه تشخیص دهد و حرکت تیغه را متوقف کند. با این کار از برخورد شدید درب با مانع جلوگیری می‌کند و آسیب‌های احتمالی به موتور کاهش می‌یابد.

در این مقاله تلاش کردیم شما را با نکاتی برای راهنمای خرید چشمی کرکره برقی  راهنمایی کنیم. اگر قصد خرید چشمی دارید سعی کنید مواردی که موجب باکیفیت شدن آن‌ها می‌شود را بررسی کنید. پیشنهاد ما به شما چشمی درب کرکره‌ای درپا است که دارای ۲۴ ماه ضمانت است و توسط گروه صنعتی درپا ارائه و موجودی تمام قطعات یدکی آن تضمین می‌شود.

شما می‌توانید برای خرید کیت کامل درب کرکره‌ای و چشمی از صفحه محصولات درپا بازدید کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر با واحد فروش در ارتباط باشید.

وبلاگ گروه صنعتی جداری اتوماسیون ساختمان و آنچه باید در این مورد بدانید